Recenzja Microsoft Defender (2024): opinie i testy
Darmowy antywirus od Microsoft – czy to dobry pomysł? Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Sprawdziłem, czy rzeczywiście warto oprzeć ochronę komputera tylko na bezpłatnym Microsoft Defender zainstalowanym na każdym komputerze z Windows.
Szybka ocena: antywirus Microsoft Defender
- Windows Defender to bezpłatny program antywirusowy wbudowany w system operacyjny, regularnie aktualizowany automatycznie.
- Zapewnia podstawową ochronę przed spyware, programami typu exploit czy też służącymi do phishingu, jednak nie chroni w dostatecznym stopniu przed złośliwym oprogramowaniem ransomware.
- To przyzwoite zabezpieczenie przed wieloma szkodnikami, choć nie ma tak dobrych wyników, jak czołowe płatne programy antywirusowe.
- Produkt Microsoft może współpracować z innym programem antywirusowym zainstalowanym na komputerze – będzie działał w trybie pasywnym. Obronę pierwszej linii frontu odda wybranemu przez nas antywirusowi. Windows Defender wykona skanowanie, wykryje zagrożenia, ale ich nie usunie (możesz też wyłączyć Windows Defender).
- Microsoft Defender może spełnić funkcję podstawowej ochrony po odpowiedniej konfiguracji. Z tym jest problem, bo interfejs antywirusa nie jest intuicyjny i zmiana ustawień może okazać się kłopotliwa dla niektórych użytkowników.
- Windows Defender nie ma wielu dodatków, które znajdziesz u konkurentów – także bezpłatnej(np. menedżera haseł, niszczarki plików, narzędzi do optymalizacji komputera czy też sieci VPN, która szyfruje połączenia internetowe i umożliwia m.in. obejście blokad regionalnych nałożonych przez dostawców seriali i filmów w streamingu).
- Wśród wartościowych dodatkowych funkcji znajdziesz m.in. Microsoft Family Safety, czyli poszerzona kontrola rodzicielska.
⭐ Ocena: | 4.43 ★★★★★ |
🆓 Wersja darmowa: | TAK |
✅ Darmowy test: | TAK |
🖥️ Systemy: | Windows, macOS, Linux, Android, iOS |
Windows Defender – od 2022 oficjalna nazwa programu to Microsoft Defender (dla wygody będę używał obu nazw) – to program antywirusowy amerykańskiego cyfrowego giganta.
Microsoft wprowadził własnego antywirusa na rynek już niemal 20 lat temu. Na początku jako darmowy dodatek do Windows XP, teraz to program zintegrowany z systemem Windows.
Sprawdźmy, czy to rzeczywiście wartościowy program antywirusowy dla systemu Windows.
Windows Defender – podstawowe informacje
Microsoft Defender przeznaczony jest na komputery z zainstalowanym systemem Windows (przede wszystkim w najnowszej wersjach Windows 10 i Windows 11).
Twórcy składają obietnicę ochrony nowej generacji przed zagrożeniami online w tym destrukcyjnym oprogramowaniem.
Microsoft wykorzystuje w swoim antywirusie uczenie maszynowe, analizę danych big data oraz rozwiązania chmurowe.
Antywirus jest częścią systemu operacyjnego Windows, ale możesz go też pobrać ze sklepu Microsoft.
Windows Defender – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć, jeżeli używasz system Windows
Microsoft Defender to element aplikacji Zabezpieczenia Windows. Jej zadaniem jest ochrona w czasie rzeczywistym – skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania (malware), wirusów i innych zagrożeń dla bezpieczeństwa.
Ochrona w czasie rzeczywistym to m.in.:
- obrona przed wirusami i innymi zagrożeniami (skanowanie urządzenia, monitorowanie zagrożeń, pobieranie aktualizacji),
- ochrona konta Microsoft (funkcję Windows Hello i dynamiczna blokada),
- działanie zapory (firewall),
- ochrona programu i ustawień Microsoft Edge,
- sterowanie aplikacjami i przeglądarką,
- zabezpieczenie urządzenia,
- opcje rodzinne, czyli m.in. monitorowanie aktywności dzieci korzystających z urządzeń w systemie Windows.
Skanowanie odbywa się automatycznie lub możesz je włączyć ręcznie. Dostępne jest również szybkie skanowanie lub zaawansowane skanowanie oraz opcja planowania skanowania.
Dodatkowe funkcje Windows Defender
Windows Defender nie ma tak wielu dodatkowych narzędzi, co jego komercyjni konkurenci. Na co możesz liczyć?
Microsoft Family Safety
To poszerzona kontrola rodzicielska dla użytkowników systemu Windows. Microsoft Family Safety zawiera narzędzia do lokalizacji dzieci i innych członków rodziny, filtrowania witryn www pod kątem nieodpowiednich treści, limitowania czasu spędzanego przed ekranem lub podczas korzystania z określonych aplikacji/gier. Raport o aktywności dzieci w sieci otrzymasz co tydzień na swojego e-maila.
Opcje kontroli rodzicielskiej znane z innych programów antywirusowych poszerzone są o dodatkowe funkcje, m.in. zarządzanie wydatkami, kalendarz rodzinny, wspólne notatki czy też pocztę e-mail dla członków rodziny.
Użytkownicy premium mogą również użyć funkcję Bezpieczeństwo jazdy – m.in. wyświetlać maksymalne prędkości, nagłe hamowania i inne dane dotyczące nawyków członków rodziny jeżdżących samochodem.
Family Safe użyjesz na urządzeniach z system Windows, konsolach Xbox oraz urządzeniach przenośnych.
SmartScreen
Zabezpieczenie dostępne podczas korzystania z przeglądarki Microsoft Edge. Filtr chroni przed phishingiem – witrynami wyłudzającymi informacje lub zawierającymi złośliwe oprogramowanie.
SmartScreen sprawdza również pliki, które chcesz pobrać na urządzenie.
To zabezpieczenie przed działaniem złośliwego oprogramowania włączysz/wyłączysz w Microsoft Edge – kliknij w Ustawienia, a potem wybierz Prywatność, wyszukiwanie, usługi.
Kopia zapasowa w OneDrive
Microsoft Defender umożliwia tworzenie kopii zapasowej (backup) najważniejszych danych z Twojego komputera.
Pliki zostaną zapisane w chmurze, na dysku OneDrive. W przypadku awarii sprzętu, błędu użytkownika lub ataku oprogramowania szantażującego (ransomware) możesz odzyskać dane korzystając z ich kopii.
Producent umożliwił również szyfrowanie najważniejszych plików oraz dokumentów, np. cyfrowych kopii paszportu, dowodu osobistego czy też prawa jazdy (Magazyn osobisty). Dostęp do nich możliwy jest po przejściu podwójnej weryfikacji.
OneDrive dla użytkowników domowych, w wersji podstawowej oferuje 5 GB pojemności. Za 100GB – 6TB trzeba zapłacić 59,99 – 429,99 zł rocznie.
Mobilną aplikację OneDrive możesz pobrać z Google Play, App Store i Amazon Appstore.
Dostęp do dodatkowych funkcji otrzymasz po zalogowaniu do konta Microsoft.
Windows Defender – oferta, zasady i czy warto skorzystać
Windows Defender jest darmowym antywirusem i to jedna z jego największych zalet.
Microsoft ulepsza go i w ostatnich latach Defender jest skuteczniejszy i bardziej funkcjonalny. Czy to najlepszy antywirus spośród darmowych? Można dyskutować, jednak z pewnością masz do czynienia z niezłym programem zabezpieczającym.
Pamiętaj, że możesz wyłączyć Windows Defender. Operacja polega na wyłączeniu zapory (firewall) oraz wyłączeniu funkcji antywirusowych. Zrobisz to wchodząc w menu Start w sekcję Zabezpieczenia Windows.
Microsoft Defender – wyniki testów pod kątem blokowania złośliwego oprogramowania
Microsoft Defender ma najpewniej tylu zwolenników, co przeciwników.
Ci pierwsi podkreślają, że ma wystarczające zabezpieczenia dla większości osób korzystających z sieci. Przekonują, że skoro masz nowoczesnego antywirusa na system Windows i to bez dodatkowych kosztów, to nie potrzebujesz wydawać pieniędzy na płatne zabezpieczenia.
Przeciwnicy twierdzą, że ochrona w wykonaniu Windows Defender nie wystarczy jeżeli użytkownik chce mieć pewność, że złośliwe oprogramowanie nie wykradnie Twoich danych lub nie spowoduje innych spustoszeń na komputerze.
Co zrobić ze sprzecznymi opiniami? Rozwiązanie dylematu mogą dać wyniki testów zabezpieczenia Windows Defender wykonane przez specjalistyczne laboratoria.
Jak zatem wypada program antywirusowy od Microsoft w badaniach niezależnych ekspertów?
Wyniki antywirusa Windows Defender w AV-Comparatives
Windows Defender bardzo dobrze chroni przed wirusami i zagrożeniami czyhającymi w Internecie. To jednak ogólna ocena, warto spojrzeć na szczegóły, żeby sprawdzić jak radzi sobie ten program antywirusowy w porównaniu do konkurencji.
AV-Comparatives przyznał produktowi Microsoft najwyższą ocenę – Advanced+ – w testach na ochronę przed atakami złośliwego oprogramowania (malware). Antywirus zablokował 99.96% złośliwego oprogramowania – jest w grupie najskuteczniejszych programów, choć wyprzedziła go większość sprawdzanych płatnych programów.
Za ochronę w realnym świecie antywirus otrzymał tytuł Advanced.
Zdecydowanie najsłabiej wypada pod względem negatywnego wpływu na wydajność chronionego komputera. Windows Defender znalazł się na 16 miejscu spośród 17 testowanych antywirusów.
Microsoft Defender nie zgłasza zbyt wielu fałszywych alarmów.
Wyniki antywirusa Windows Defender w AV Test
Antywirus od Microsoft dostał maksymalną liczbę punktów w najnowszych badaniach AV Test oraz tytuł Top Produkt.
Windows Defender powstrzymał w tych testach 100 proc. wszystkich ataków złośliwego oprogramowania (także nieznanego, tzw. 0-day malware).
Warto zauważyć, że nagrodę Top Produkt Windows Defender dostał również w poprzednich latach.
Windows Defender – podsumowanie
Dowiedziałeś się już, co oferuje Microsoft Defender, jakie są jego podstawowe funkcje, wiesz też, jak wypada w niezależnych testach. Pora na podsumowanie. Oto zalety i wady antywirusa wbudowanego w system Windows.
Dodałem również opcję „to zależy” czyli aspekty, które mogą Cię zniechęcić do korzystania z Windows Defender lub okażą się obojętne.
Zalety Windows Defender
- Microsoft Defender to ogólnie rzecz biorąc jeden z lepszych darmowych antywirusów na komputer z Windows,
- program oferuje ochronę w czasie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami (np. przyzwoity firewall),
- antywirus jest dobrze oceniany w niezależnych testach choć gorzej niż większość komercyjnych antywirusów,
- program jest integralną częścią systemu Windows – nie musisz go instalować ani aktualizować, działa od pierwszego uruchomienia urządzenia,
- dzięki usłudze OneDrive przywrócisz utracone pliki do stanu sprzed np. ataku oprogramowania ransomware,
- dostaniesz rozbudowaną kontrolę rodzicielską,
- możesz w każdym momencie wyłączyć Windows Defender (choć nie jest to dobry pomysł, jeżeli to jedyne zabezpieczenie Twojego komputera),
- możesz zainstalować inny antywirus, a Windows Defender sam przejdzie w stan pasywny.
Wady Windows Defender
- Windows Defender trzeba ręcznie skonfigurować, żeby podnieść jego skuteczność (dotyczy to np. obrony przed ransomware),
- antywirus nie ma wielu przydatnych funkcji, które znajdziesz w innych płatnych (a także niektórych bezpłatnych) programach – m.in. aplikacji chroniących przeglądarkę, pocztę, sieć Wi-Fi czy też optymalizujących pracę urządzenia, blokujących niechciane reklamy oraz dających zabezpieczenia podczas zakupów online,
- Windows Defender i jego firewall należy do lepszych programów antywirusowych jednak wypada w niezależnych testach gorzej niż wielu komercyjnych konkurentów,
- interfejs i menu Windows Defender nie jest zbyt przejrzyste i przyjazne dla użytkowników – mniej doświadczeni raczej zrezygnują z samodzielnej konfiguracji,
- filtry zawartości sieci blokujące wyniki wyszukiwania oraz strony nieodpowiednie dla dzieci działają tylko na przeglądarce Microsoft Edge,
- program czasem blokuje instalowanie znanych aplikacji,
- Microsoft Defender zainstalujesz na urządzeniach Apple (komputery Mac czy urządzenia mobilne z iOS) po wykupieniu subskrypcji Microsoft 365 Family lub Personal,
- w darmowej wersji w usłudze OneDrive możesz zapisać kopię zapasową danych o pojemności tylko do 5GB,
- pomoc techniczna dostępna jest tylko poprzez stronę Microsoft oraz na czacie internetowym (tłumaczonym automatycznie z języka angielskiego), rozwiązania problemu można również szukać na forum użytkowników,
- nie jest dostępne wsparcie telefoniczne dla użytkowników domowych.
Windows Defender – to zależy
- nawet najlepszy antywirus nie pomoże, jeżeli popełnisz błąd, dasz się podejść cyberprzestępcom i np. klikniesz w zawierający szkodnika załącznik e-mailu – Windows Defender może być wystarczający jeżeli masz do siebie 100 procentowe zaufanie,
- Microsoft Defender “nie gryzie” się z innymi antywirusami zainstalowanymi na komputerze,
- Windows Defender nie ma wielu dodatkowych funkcji oferowanych przez płatne antywirusy – nie znajdziesz w nim np. sieci VPN szyfrującej połączenia z internetem, menedżera haseł czy też ochrony kamerki internetowej – jednak nie każdy użytkownik ich potrzebuje,
- część funkcji działa tylko na przeglądarce Microsoft Edge,
- w przeciwieństwie do wielu darmowych/testowych antywirusów, Windows Defender nie bombarduje użytkownika namowami do wykupienia płatnego programu.
Nasza ocena:
4.43 / 5
★★★★★
Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z Windows Defender?
Antywirus Microsoft Defender znajdziesz w systemie Windows 10 i Windows 11 oraz w niektórych starszych wersjach tego OS (Windows 8.1 oraz Windows 7 SP1 Enterprise i Windows 7 SP1 Pro).
Do obsługiwanych systemów należą Android, iOS, Linux oraz macOS.
Antywirus obsługuje przeglądarki Microsoft Edge oraz Google Chrome. Wiele funkcji (np. kontrola rodzicielska) będzie działała tylko z najnowszą wersją Microsoft Edge.
Windows Defender – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy Windows Defender wystarczy w 2024?
To zależy od Twoich wymagań. Windows Defender wypada dobrze w testach niezależnych ekspertów na ochronę przed szkodnikami, choć czasem lepsze wyniki mają płatne antywirusy. Antywirus zapewnia zabezpieczenia Windows, ale nie rozpieszcza dodatkowymi funkcjami, brakuje np. sieci VPN.
Jak włączyć Windows Defender?
Microsoft Defender jest integralną częścią systemu Windows. To domyślny antywirus, który jest aktywny jeżeli na komputerze nie działa inny program antywirusowy.
Zaporę Microsoft Defender włączysz/wyłączysz w Ustawieniach (sekcja Zapora i ochrona sieci).
Czy Windows Defender jest darmowy?
Tak, Windows Defender to darmowy antywirus dołączony do systemu Windows.
Czy Defender to dobry antywirus?
Microsoft Defender to przyzwoity darmowy antywirus, który oferuje wysoki poziom ochrony przed wirusami i oprogramowaniem destrukcyjnym. Pamiętaj, że wiele płatnych programów antywirusowych ma lepsze wyniki w testach niezależnych ekspertów.
Czy Windows 11 wymaga antywirusa?
To zależy od Twoich potrzeb i poziomu bezpieczeństwa, których chcesz osiągnąć. Windows 11 ma wbudowany darmowy antywirus, który może być wystarczający dla niektórych użytkowników, choć niektóre testy wskazują, że płatne programy skuteczniej chronią komputer przed atakami cyberprzestępców.
Czy Windows Defender może działać z innym antywirusem?
Tak, choć będzie funkcjonował w trybie pasywnym. Ten tryb umożliwia skanowanie, ale nie kasuje zainfekowanych plików. Po uruchomieniu innego antywirusa Windows Defender przestaje być domyślnym programem antywirusowym.
Czy Windows Defender wykryje wirusa?
Tak, Windows Defender wykryje 99.96 – 100% wirusów i malware (w zależności od badań). Zrobi to w czasie rzeczywistym lub podczas skanowania. Może mieć jednak problem z bardziej zaawansowanymi agresorami, np. ransomware.
Czy jest sens instalować antywirusa na Windows 10?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Windows 10 ma wbudowany darmowy antywirus (Microsoft Defender), jednak wielu zaawansowanych użytkowników instaluje na swoim komputerze płatne programy. Oprócz silnej ochrony przed szkodnikami wirusami mają dostęp do wielu dodatkowych aplikacji (np. sieci VPN, menedżera haseł, niszczarki plików, optymalizacji komputera czy też zaawansowanej ochrony bankowości online).
Czy Windows Defender usuwa trojany?
Windows Defender usuwa trojany, czyli złośliwe oprogramowanie ukryte w plikach pobranych na komputer. Wystarczy uruchomić skanowanie offline (w zakładce Ochrona przed zagrożeniami i wirusami) – wykryte trojany oraz inne złośliwe oprogramowanie zostanie usunięte lub poddane kwarantannie. Wyniki skanowania znajdziesz w zakładce Historia ochrony.
Do wykrycia i usunięcia trojana możesz też użyć bezpłatnego narzędzia Microsoft Safety Scanner (do pobrania na stronie producenta).
Czy Windows Defender spowalnia komputer?
Niektóre badania wskazują, że Windows Defender odczuwalnie spowalnia komputer.
Przed czym chroni Windows Defender?
Windows Defender broni przez złośliwym oprogramowaniem (spyware, ransomware), wirusami, robakami internetowymi oraz innymi szkodnikami. Blokuje zagrożenia związane z phishingiem (wyłudzeniem danych osobowych), umożliwia również skanowanie instalowanych aplikacji.